Strach, původce všech nemocí světa

Strach je jednou z emocí, která nám má sloužit k ochraně našeho fyzického těla. Díky strachu můžeme cítit ohrožení, pokud nám chce někdo ublížit.
Strach je také nástrojem ega, které nás má držet v bezpečí.


Dalo by se říct, že strach nám zachraňuje život. To ale platí pouze v případě, když mu nasloucháme v situacích, které nás reálně ohrožují. Jako například, když vidíme predátora, dáme se na útěk, popřípadě zůstaneme stát, aby si nás predátor nevšiml a my se tím zachráníme.

Jenže člověk je kreativní bytost a velice rád pracuje se všemi nástroji svého těla.

Díky velikosti svého čelního laloku, ve kterém je umístěno centrum kreativity, je mimo jiné schopen si ve své mysli stvořit jakékoliv obrazy, scénáře, dialogy apod.

Člověk je schopen cítit strach, i když se nachází v bezpečí svého teplého domova.

Jak je to možné?

K tomu, aby se v našem mozku vytvořily různé obrazy, nám slouží naše smysly (zrak, čich, sluch, chuť a hmat). Na základě těchto smyslů my zachytíme nějakou informaci zvenčí a po smyslových dráhách se daná informace dostane do našeho mozku a my s ní pracujeme.
Záleží ale čistě na nás, zda dané informaci věnujeme pozornost či nikoliv. V čelním laloku se mimo jiné nachází také „síto”, které vytřídí získané informace.

Pokud se rozhodneme, že jí budeme věnovat naši pozornost, začnou se v našem mozku tvořit neurony a neuronové spoje, které vytvoří daná informace. Ty začnou vytvářet neurotransmitery a ty dále rozvádějí signály do našeho mozku. A my se nějak cítíme a následně jednáme.
Když se k nám dostane nějaká nepříjemná informace, začne, na základě všech těchto procesů, tělo člověka produkovat stresové hormony, které připravují tělo na obranu.

Buď budeme utíkat anebo útočit.

Srdce začne pumpovat mnohem více krve, veškerá krev se nahrne do končetin. Některé části těla se oslabí, protože tělo momentálně potřebuje veškerou energii k tomu, aby mohlo utéct, anebo se ubránit.

Jestliže jsme neustále obklopování negativními informacemi, naše tělo se ocitá dlouhodobě ve stresu a některé orgány a části těla nejsou vyživovány tak, jak potřebují. Vyvíjejí se stále méně kvalitní geny, které vytvářejí stále méně kvalitní buňky, a tělo se oslabí. Dojde ke snížení imunity a my jsme doslova terčem virů a bakterií, které nás mohou napadnout. Protože tělo se v dané oblasti není schopno bránit.

Začneme být nemocní.

Strach je velmi špatný pán, pokud nad námi převládne. Jakoby nás chytil do kolečka a nutil nás neustále běhat, a našeptával nám, že jedině tak se zachráníme. A my se cítíme více a více vyčerpaní a naše tělo slábne a slábne.

Kde je strach, tam je slabost.

A to si velice dobře uvědomují i někteří lidé, jejichž ego vyžaduje, aby se bránili tím, že budou útočit. A tito lidé se snaží strach využívat, jako nástroj k získání síly, moci a nadvlády.

Využívají všech možných prostředků, aby se k lidem dostaly různé informace, které u nich vyvolají kýženou emoci.

Strach!

Lidé se začnou bát. Odpojí se od vlastní intuice a dají důvěru svému analytickému mozku v naději, že je zachrání. Mnohdy začnou jednat nelogicky a v rozporu se svými vnitřními hodnotami a názory. Ze strachu si vytvoří nové názory a nové hodnoty. A „pán” se raduje. Jeho plán zabral.

Jak se proti těmto manipulacím bránit? A je vůbec možné se jim ubránit?

Dovoluji si tvrdit, že ano. Protože na každém z nás záleží, kdy a čemu věnujeme svou pozornost.

Ono pokud se opravdu má stát nějaká tragédie, člověk se na ní dopředu stejně nedokáže připravit. My jednáme na základě svých předchozích zkušeností. To znamená, že žijeme neustále v minulosti. A ze strachu, aby se některé věci neopakovaly, si již dopředu vytváříme různé scénáře a snažíme se na ně připravit, abychom v budoucnu nezažili stejnou bolest. Ono pokud to využíváme jako metodu ke zpracování strachu a nepodlehneme mu, je to v pořádku. Ale co bylo, to bylo a dnes není včera a každý den může být úplně jiný a lepší. To také záleží jen na nás.

Pokud si v hlavě vytváříme nějaké obrazy, katastrofické scénáře, žijeme v budoucnosti. V realitě, která se ještě nestala a nemusí nastat, pokud se pro ni nerozhodneme.

Každý nový den je naší volbou!

Proto jediné co nám může pomoci je žít tady a teď. Žít v lásce. Milovat své bližní, být vděční za vše co momentálně teď máme. I když si třeba přejeme dům na Bahamách, ale již teď musíme být vděční za to, že máme kde bydlet. A ten pocit vděčnosti procítit naplno. Každý den a každou chvíli se radovat ze života, i když v něm třeba prší, protože déšť zajišťuje vláhu a díky němu všechno na Zemi roste. A rosteme i my.

Proto tvořme každou chvíli svého života. Věnujme pozornost něčemu, co můžeme ovlivnit. Třeba přemýšlet nad tím, jak někomu udělat radost než vyhledávat další informace, které nás akorát utvrdí v našich nepříjemných pocitech.

Každým okamžikem si tvoříme svou budoucí realitu. To jak se cítím teď, ovlivňuje to, co bude za chvíli.
Někdy je to velmi těžké, ale rozhodnutí záleží jen na nás samotných.

A pokud by vám to nešlo, vezměte do ruky papír a tužku, pastelky, kousek hlíny, dřeva, cokoliv a začněte tvořit. Vaše mysl se zaměstná něčím jiným a vaše tělo se ocitne v klidu a bude se moct regenerovat tam, kde to nejvíce potřebuje.

Bez zdravého těla není zdravý duch a tím pádem ani „zdravý” život a naopak.

Ať se Vám dílo daří 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů