Automatická kresba jako klíč k vyřešení problémů

Dnem i nocí si lámete hlavu, jak to vyřešit, jak se z dané situace dostat. Nakonec vás začne napadat bezmoc a dokonce se někdy člověk dostane do stádia, kdy začne trpět úzkostnými stavy.

Vesmír je s námi, ne proti nám

Já stejně, jako každý člověk se občas do takovéhle situace dostanu. Kdysi jsem se utápěla ve smutku a zlosti sama na sebe i na svět, že se mi něco takového přihodilo. Obviňovala jsem sebe, pak jiné lidi a nakonec vesmír, který si ze mě prostě musel dělat legraci. Jenže špatný humor to nebyl. Vesmír se mi jen snažil sdělit, že v mém životě je něco špatně a chtělo by to změnit. Ale nikdo jiný než my sami nám nepomůže změnit život k lepšímu. A jelikož jsem byla slepá a hluchá ke všemu, co mi nabízel, musel mi občas dát pěknou ránu mezi oči, abych to pochopila. Naštěstí, ale ne vždy byl tak drsný a když jsem postupem času začala vnímat jeho signály, jeho sdělení byly mírnější a zřetelnější.

Základní životní potřeba: Dělat něco, co nás činí šťastnými

Když se mi narodil první syn,  projevil se u mne syndrom dokonalé matky. Ve dne v noci jsem dělala vše „nejlepší” pro svého broučka a úplně jsem potlačila své vlastní potřeby a touhy. Nic přece není důležitější než ekologické přebalování, zdravá strava a kojení i se zánětem a šílenýma horečkama. To je však omyl. Jediné co můj malý tvoreček potřeboval byla spokojená máma u které by nalezl bezpečí a klid. A spokojený může být člověk jen tehdy, má-li uspokojené i své vlastní potřeby. Základní biologické potřeby si člověk v naší společnosti vždycky nějak uspokojí. Protože nám stačí opravdu málo. Ale jednou z důležitých potřeb, a často opomíjených je potřeba dělat něco, co nás činí šťastným. U mne to bylo malování.

Setkání s automatickou kresbou

Na tuto potřebu nebylo v záplavě každodenních povinností novopečené maminky čas. A tak jsem hledala způsob, jak aspoň něco tvořit, co by mi nezabralo tolik času a co by mou touhu, realizovat se prostřednictvím umění, uspokojilo. V té době jsem objevila kouzlo automatické kresby. Hned na první tah pastelkou mne zaujala její bezprostřednost, lehkost a to, že můžu na chvíli vypnout mozek a když skončím cítím se svěží a odpočinutá. Začala jsem se tedy o ní více zajímat a zjistila jsem, že je to úžasná léčebná metoda. Jen je potřeba znát určité kroky a pravidla. Ty jsem si nastudovala a nechala se unášet jejím kouzlem. Během kreslení jsem vnímala vše, co mi přicházelo na mysl a naučila jsem se těmto myšlenkám věřit.

Automatická kresba jako lék na na každodenní problémy

Postupem času jsem zjistila, že když takhle budu přemýšlet i v životě, bude vše mnohem snazší a já se budu cítit šťastnější. Po nějaké době se pro mne stala automatická kresba nástrojem k řešení každodenních problémů. Kdykoliv jsem něco řešila, vzala jsem si pastelky a začala malovat. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a řešení bylo na světě.

Čím častěji jsem tuto metodu používala, tím rychleji jsem si k sobě přitahovala způsoby, kterými jsem vyřešila určitý problém. Tím, že jsem objevila tuto úžasnou metodu se u mne projevila obrovská důvěra k životu a vděčnost za vše, co mi přináší. Za to dobré i za to špatné. Jelikož špatné věci nás nutí přemýšlet a hledat snadnější řešení a tím se posouváme kupředu.

 

Tento objev mne natolik nadchnul, že se s vámi o něj moc ráda podělím 🙂

Jak tedy prostřednictvím automatické kresby vyřešit nějaký problém?

Najděte si klidné místo a sedněte si nejlépe ke stolu. Komu vyhovuje sedět na zemi, klidně může.

Jednotlivé kroky

1) Nachystejte si pastelky, celou škálu barev v tomto pořadí:

Černá, tm.modrá, sv.modrá, tyrkysová, zelená, žlutá, oranžová, červená, hnědá, fialová, růžová
Dále 2 kancelářské papíry

2) „Očistná” kresba

Vezmeme si první papír.

Zavřeme oči, zhluboka se 3x nadechneme a necháme procházet všechny myšlenky, které nám přijdou na mysl. Potom se zavřenýma očima vezmeme jednu pastelku . V tuto chvíli nezáleží na barvě.

Přiložíme jí na papír a čekáme až ruka sama začne kreslit. Nikam nespěcháme, je důležité dát ruce důvěru, že sama začne. Zde se ještě často může projevit vědomá mysl a my cítíme obrovské nutkání ruku vést. Klidně začněme, ale pokusme se další tahy nechat čistě na ruce.

Při automatické kresbě se naše tělo stává pouhým nástrojem. Vede nás podvědomí, které je napojeno na vesmírnou energii. Dále tedy kreslíme a čmáráme. V tomto kroku je důležité zbavit naší mysl nežádoucích myšlenek a emocí, které nás obtěžují a brání nám ve zdravém pohledu na věc.

3) Kresba promlouvá

Vezmeme si druhý papír.

V tomto kroku myslíme na daný problém, který nás trápí. Například: „Nemohu se pohnout z místa při psaní!”,  „Kde vzít více peněz?”, „ Jak vyřešit nepříjemnou situaci v práci?”

Otevřeme oči a vezmeme si pastelku na kterou jsme se hned podívali.

Podvědomě nás zaujala její barva.

Opět pastelku přiložíme na papír a necháme ruku, ať dělá to své, stejně jako v předchozím kroku.

Ze začátku můžeme slyšet ještě našeho vnitřního kritika, nebo naši rozumovou část, která nám říká jakou pastelku si vzít a proč. V tuto chvíli jim poděkujte a pozvěte je až budete začínat příště s automatickou kresbou, teď je ale neposlouchejte.

Odložte pastelku, zavřete oči a zhluboka se 3x nadechněte a znovu si uvědomte problém který potřebujete vyřešit. Zde je důležité být opravdu napojený na svou intuici a vnímat barvy, tvary a výjevy, které se nám v mysli vynořují.

Když ucítíte, že barva pastelky vám už nevyhovuje a chcete změnu, odložte ji a podívejte se na pastelky před sebou a opět vyberte tu, na kterou vám hned padl zrak a pokračujte.

I když ze začátku bude vaše kresba vypadat jako čmáranice, nelekejte se a dejte důvěru své ruce.

Po chvíli vám začne vznikat obraz a budete přesně vědět, jaké tvary máte kreslit (třeba kolečka, nebo květiny, spirály, nekonečno) a také budete najednou brát barvy bez přemýšlení. Možná se budete cítít jako v transu a nebudete schopni přestat.

To je ono! V tuto chvíli se snažte vnímat všechny myšlenky, které k vám přicházejí a co vám sdělují.

Např. Když jsem řešila naší finanční situaci v hlavě jsem neustále slyšela „Maluj obrázky pro děti”. To byla ta odpověď na mou otázku.

Jakmile pocítíte, že už to stačí a už se vám nechce, nebo vás to dokonce obtěžuje, přestaňte. V tu chvíli je obrázek hotov.
Opět zavřete na chvíli oči a nechte v sobě doznívat energii kresby. Uvědomte si vše, co vás během kreslení napadlo, pokud jste viděli i nějaké výjevy připomeňte si je, najdete v nich totiž klíč k vyřešení vašeho problému.

Někdy se to může zdát, že vás napadají hlouposti a mávnete nad tím rukou. Zkuste jim uvěřit a danou myšlenku rozvézt. Jak byste jí mohli uplanit v současném životě? Nikdy nepodceňujte i ty nejmenší věci, které vás v životě potkají, neboť ty mohou mít obrovský význam a mohou vám změnit život. Mě to funguje 😉

Přeji Vám, aby se automatická kresba pro vás stala stejným pomocníkem a oporou, jako mě.

S láskou Bohunka

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů